Partikül Filtresi (DPF) İptali

DPF ( Dizel Partikül Filtresi ) İptali Hakkında

Partikül Filtresi, yeni nesil dizel araçların egzoz emisyon değerlerini avrupa birliği normlarınca, dizel partikül filtresiz araçların standarlarından daha aşağıya çekmek için konulmuş, egzoz sistemine entegre bir parçadır.

Dizel motorunuzun çalışması sonrası ortaya çıkan egzoz gazınız susturucudan atılmadan önce son bir filtreden geçer. Yeni nesil dizel araçlarda bu filtreye “dizel partikül filtresi” adı verilir. Yani; Partikül Filtresi motorun çalışmasında birebir rol sahibi olan bir parça değildir. Partikül filtresinin tek görevi çıkan egzoz gazının avrupa birliği normlarına uygun hale getirilmesini sağlamaktır.

Dizel partikül filtresi ülkemizdeki mazot’un kalitesi ( kalitesizliği ) kaynaklı erken dolar.

Örneğin bir Audi A6 müşterisiyseniz ve dizel partikül filtreniz dolduysa, "peki bunun dolacağını Audi düşünmemiş mi" diye sorabilirsiniz.
Dizel partikül filtreleri; yakıt kalitesi nedeniyle avrupa birliği üyesi ülkelerde 350.000- 400.000 Km aralığında dolduğu için; ayrıca Avrupa’da dizel partikül filtresinin fiyatı avrupada yaşayan bir vatandaş için ( satın alma gücü anlamında ) daha kolay (ucuz) olduğu için sorun teşkil etmemektedir.;
Motordaki her parçanın olduğu gibi Partikül Filtresi'nin de bir ömrü vardır fakat bu ömür ülkemizde; Avrupa Ülkeleri ile karşılaştırıldığında yarısına bile tekamül etmemektedir.

Bu nedenle alternatif çözüm olarak Partikül Filtresi İptali uygulaması yapılmaktadır.

Bu uygulama ile öncelikle mekanik olarak Partikül Filtresinin içindeki filtre görevi gören elementler boşaltılır, ardından firmamızın yazılım çözümü uygulaması ile aracın motor beyni'ne Partikül Filtresi ile ilgili hata vermemesi üzerine program atılır. Bu işlem motor beyninin sadece Partikül Filtresi ile ilgili çalışan kısmına etki etmektedir. Aracın işletim sisteminin çalışmasına bunun dışında hiçbir etkisi bulunmamaktadır.

ECUTUNED firması olarak biz; tüm işlemlerde olduğu gibi bu işlemde de yazılım çözümümüz için 15 gün müşteri memnuniyeti garantisi vermekteyiz.