ADBLUE İptali

ADBLUE Nedir ?

Öncelikle AdBlue aslında bir marka adı, içeriğine bakıldığında “su bazlı üre çözeltisi” şeklinde özetleniyor. Bu çözelti, piyasadaki en büyük üretici AdBlue olduğu için, dünyanın pek çok yerinde marka adıyla anılıyor; selpak-peçete ilişkisi gibi bir nevi… 

Yüzde 32.5 temizlenmiş üreden ve yüzde 67.5 sudan oluşan AdBlue’nun amacı ise en genel tabirle “SCR (Selective Catalytic Reduction) sistemine sahip araçların egzozundan çıkan zararlı gazların salınımını azaltmak; yani emisyon oranını düşürmek”. AdBlue önceleri ağırlıklı olarak kamyon, tır, yolcu otobüsleri gibi ticari araçlarda kullanılıyordu. Mercedes ve Volkswagen’in kimi binek arabalarında da yine bir süredir AdBlue kullanılıyor. Ancak Euro 6 emisyon standartları gereği günümüzde çok daha fazla sayıda binek araç, AdBlue desteğini alıyor. Bu noktada AdBlue’nun Euro 6 emisyon standartları sebebiyle büyük önem kazandığını söyleyebiliriz. Nitekim Euro 6 emisyon standartlarına göre NOx gazları 0.4g/kWh üzerine çıkmaması gerekiyor. AdBlue sayesinde çevreye oldukça zararlı olan NOx gazları kısmen de olsa elimine edilmiş oluyor. Zaten bu yüzden kullanım alanı giderek artıyor ve çok daha fazla karşımıza çıkıyor. 
AdBlue’nun yakıt tasarrufu adına aracınıza bir katkısı olmadığını söylemek gerek. Yani AdBlue kullanarak aracınızı daha az yakacağını sanıyorsanız, yanlış bir fikre kapılmışsınız demektir. Nitekim AdBlue’nun asli görevi aracınızın az yakmasına destek olmak değil, aracınızdan salınan emisyonu minimum seviyeye düşürmektir.
Adblue sistemlerinin arızası ülkemizde oldukça maliyetli olması nedeniyle; alternatif çözüm olarak iptali yoluna gidilmektedir.
Motor Kontrol Ünitesi'ne (ECU) yapılan yazılım müdahalesi ile AdBlue sisteminin arıza vermemesi sağlanmaktadır Yaptığımız bu müdahale ile Motor Kontrol Ünitesi'nin (AdBlue) ile ilgili hata vermemesini sağlamaktayız. Bu yaptığımız uygulama aracın motorunun ve işletim sisteminin çalışmasına başka bir etki yapmamaktadır.
ECUTUNED firması olarak; tüm yazılım çözümlerimizde olduğu gibi, bu çözümümüz için de 15 gün süre ile müşteri memnuniyet garantisi vermekteyiz.